KOLOR ROKU 2023

Pantone Color Institute ogłosił kolor Viva Magenta 18-1750 kolorem roku 2023. Jak piszą specjaliści to „odcień zakorzeniony w naturze, wywodzący się z rodziny czerwieni i wyrażający nowy sygnał siły. Zachwyca energią oraz żywiołowością”. Kolor ten ma symbolizować nowe otwarcie, optymizm oraz wnosić radość do codziennego życia.
Kolor Viva Magenta inspirowany był czerwienią koszenili, jednego z cenniejszych, naturalnych barwników znanych od dawna, a w wielu kulturach używanych do barwienia tkanin. Ta głęboka czerwień wpadająca nieco w róż na pewno znajdzie odzwierciedlenie w trendach na obecny rok. Zatem w jaki sposób możemy wykorzystać ją w swojej przestrzeni, jakich dodatków do wnętrz użyć, by przykuć wzrok odwiedzających nas osób?

Kolor Viva Magenta we wnętrzu 
W ostatnich latach topowym kolorem dominującym we wnętrzach jest biel. Chcemy, by miejsce w którym mieszkamy, przebywamy czy spędzamy czas, otulało nas swoją prostotą. Często sięgamy po różnego rodzaju dodatki, które są miłym, ale nie narzucającym się akcentem. Obecnie chcąc wyjść na przeciw trendom kolorystycznym roku 2023 możemy zastanowić się w jakie dodatki warto się zaopatrzyć. Dla tych, którzy są posiadaczami małych mieszkań świetnym dodatkiem będą narzuty bądź koce, poduchy, zasłony, czy inne niewielkie dekoracje, oczywiście w kolorze Viva Magenta. Osoby, które mieszkają na większej przestrzeni mogą pokusić się np. o kupno foteli, czy sofy.
Prostym a zarazem efektownym rozwiązaniem może okazać się pomalowanie ściany właśnie w tym kolorze lub też wybór tapety ściennej z różnymi motywami w odcieniach karminowej czerwieni. Z kolei jeśli chcemy wprowadzić do wnętrza odrobinę natury, postawmy na rośliny ozdobne o tej intensywnej barwie.

Kolor Viva Magenta w modzie
Najważniejszego koloru 2023 roku nie może oczywiście zabraknąć w świecie mody. Eksperci analizujący trendy wybierają barwę, która znacząco wpływa także na designerów i projektantów oraz na decyzje zakupowe w tej dziedzinie.
Poprzez wybór tak odważnego i intensywnego koloru amerykański Instytut zachęca do eksperymentowania i wyrażania siebie. Mimo ogłoszenia tej informacji zaledwie kilka dni temu, kolor Viva Magenta mogliśmy już wcześniej obserwować w ostatnich kolekcjach znanych projektantów mody. Ubrania w tym odcieniu można nosić w zestawieniu z innymi kolorami oraz jako dodatek do codziennej stylizacji. Bardziej odważne osoby mogą pokusić się o stylizację w wersji total look, gdzie oczywiście główną rolę będzie odgrywać Viva Magenta.

Intensywne odcienie w obecnych trendach!
Kolor Viva Magenta jest barwą intensywną i pobudzającą, dlatego ilość dodatków należy dobierać rozważnie, tak by nie spowodować ogólnego chaosu we wnętrzu. To także kolor odwagi i dynamiki, idealny dla osób aktywnych, chcących zostać zauważonym. Czerwień ta świetnie sprawdzi się w towarzystwie neutralnych odcieni jak beż i biel, ale również można ją zestawić z bardziej kontrastującymi kolorami jak granat czy zieleń. Z kolei jeśli chodzi o trendy w branży modowej – nie bójmy się mocnego koloru i pozwólmy wyrazić siebie!

Zobacz