KOLORY ROKU PANTONE 2021- ULTIMATE GRAY I ILLUMINATING YELLOW

Od nieprzerwanie 20 lat początkiem grudnia Pantone Color Institute, będący autorytetem kolorystycznym światowej skali, ogłasza kolor roku na kolejne 12 miesięcy. Kolor ten stanowi nie tylko jasny dla projektantów, marek i agencji reklamowych kierunek w jakim kształtować będą się trendy wizualne w ciągu najbliższego roku, ale jest również swoistą odpowiedzią na konsumenckie nastroje, pragnienia i nadzieje.

 

Jaki kolor został kolorem roku 2021?
Co roku wybierany jest jeden kolor roku, obowiązujący przez kolejne 12 miesięcy, jednak na rok 2021 (podobnie jak na rok 2016) Pantone zrobił wyjątek i ogłosił dwa kolory roku. Zostały nimi uspokajający szary odcień 17-5104 Ultimate Gray oraz intensywny słoneczny żółty odcień 13-0647 Illuminating Yellow. Kolor Ultimate Gray przywodząc na myśl stabilne, betonowe fundamenty i konstrukcje oraz skały i kamienie odporne na wpływ czasu stanowi symbol solidności i niezawodności. Reprezentuje on siłę, spokój, hart ducha i odporność. Illuminating Yellow z kolei jest rozgrzewającym odcieniem żółtego, nasyconym energią słoneczną, który poprzez swą żywość barwy reprezentuje radość i optymizm. Kolor ten symbolizuje również pozytywne myślenie oraz wiarę i pełnie oczekiwania spoglądanie w lepszą przyszłość.

Ultimate Gray i Illuminating Yellow wspólnie reprezentują wzajemnie uzupełniającą się więź, dającą odwagę i nadzieję, niezwykle istotną dla społeczeństwa w dobie obecnej sytuacji niepewności, wynikającej z trwającej pandemii. Niecodzienne połączenie trwałej szarości z energią pobudzającego żółtego odcienia stanowi głębsze poczucie nostalgii i zamyślenia, połączonego z napawającą optymizmem obietnicą lepszego jutra. Wspomniana kombinacja kolorystyczna jest niczym małżeństwo kolorów, przekazujące nadzieję oraz siłę, które jednocześnie jest trwałe, niezniszczalne i podnoszące na duchu.

Korzyści zastosowania kolorów roku we wnętrzach
Kolor ultimate gray stanowi neutralną, bezpieczną bazę dla szerokiej gamy stylizacji, która odpowiednio komponuje się z niemalże wszystkimi barwami. Szary stanowi więc odpowiedni odcień do każdego wnętrza, stylu oraz dekoracji. Nadaje wnętrzom poczucie spokoju, szlachetności, stabilności oraz nieco delikatnego dystansu. Podobnie jak biel i czerń kolor szary uznawany jest za barwę pełną elegancji, klasyki i ponadczasowości. Zarówno we wnętrzach, jak i w ubraniach wprowadza on równowagę i nieco skromności. Szary może przywoływać skojarzenia z deszczowym dniem, zapadającym zmrokiem lub z mglistym porankiem, przez co występując pojedynczo wprowadza we wnętrzu aurę smutku i zimna. Aura ta może zostać z łatwością przełamana poprzez odpowiednie dobranie dodatkowej barwy dopełniającej wnętrze. Kolor szary uwypukla bowiem współistniejące z nim kolory, pozwalając im błyszczeć we wnętrzu i stanowić silny akcent, podczas gdy sam pełni funkcję bezpiecznego azylu. Kolorem, który na pierwszy rzut oka ma niewiele wspólnego z szarością, ale może bardzo ciekawie go dopełniać jest żółty Illuminating Yellow. Żółty kolor przywodzi na myśl bardzo pozytywne skojarzenia i za sprawą swej aury dodaje energii, motywuje i skłania do działania. Niezależnie od stopnia nasycenia i odcienia żółty ożywia wnętrze, a jego jaśniejsze warianty dodatkowo optycznie je powiększają. Podobnie jak biele, żółcie świetnie odbijają światło poprzez co w skuteczny sposób rozjaśniają pomieszczenia. Dodatkową korzyścią zastosowania we wnętrzu koloru żółtego jest poprawa koncentracji oraz wpieranie procesów twórczych, w wyniku czego kolor ten idealne sprawdzi się w aranżacji sal konferencyjnych oraz pomieszczeń do nauki.

W jaki sposób łączyć z sobą szary ultimate gray i żółty illuminating yellow?
Ultimate gray i illuminating yellow na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie kolorów pochodzących z dwóch różnych, nie pasujących do siebie światów. Przy ponownym spojrzeniu mogą się one jednak ze sobą idealnie dopełniać i stanowić osobliwe połączenie. Chłodny i stonowany ultimate gray w blasku słonecznej żółci staje się bowiem ciepły i przyjemny, podczas gdy pełen energii illuminating yellow w otoczeniu neutralnej i eleganckiej szarości ulega przyjemnemu stonowaniu. Aby w pełni wykorzystać potencjał obu kolorów we wnętrzu mieszkania istotne jest zachowanie harmonii pomiędzy nimi, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie zasady 80% neutralności i 20% koloru, a więc zdominowanie wnętrza szarościami i uzupełnienie go żółtymi, ożywczymi akcentami. Jako żółte akcenty dekoracyjne idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju poduszki, fotele, zasłony, pojedyncze meble, czy też świece, które dodatkowo poza funkcją ozdobną, otulą pomieszczenie przyjemnym zapachem.

Zobacz