PANTONE KOLOR ROKU 2022

Amerykański Instytut Pantone uznawany jest za wiodące źródło wiedzy o barwach i trendach kolorystycznych. Od wielu lat kolor roku wyznaczany przez Pantone ma wpływ na rozwój produktów i decyzje zakupowe w wielu branżach, w tym: modowej, dekoracji wnętrz, wzornictwa przemysłowego oraz opakowań i projektowania graficznego.

 

Proces wyboru koloru roku wymaga przemyślanej analizy i prognozowania trendów. Aby dokonać selekcji eksperci ds. kolorów przeczesują świat w poszukiwaniu nowych inspiracji. Mogą one obejmować przemysł rozrywkowy, sztukę, modę a także styl życia i relacje społeczno-ekonomiczne. 

 

Wpływy często wynikają również z nowych technologii, materiałów czy nadchodzących ważnych wydarzeń, które przykuwają uwagę całego świata.

W roku 2022 po raz pierwszy stworzono zupełnie nowy odcień - Pantone 17-3938 o nazwie Very Peri. Powstał z połączenia ciepłej niebieskiej barwy ożywionej fioletem i energetyczną czerwienią.

Wybór odcienia niebieskiego przypomina blask urządzeń cyfrowych, takich jak nasze komputery i smartfony symbolizując rosnący postęp technologiczny i poczucie nowości. Jak podkreślają eksperci jest on odzwierciedleniem zachodzących transformacji globalnych. Z kolei dodatek czerwieni prezentuje żwawe i radosne nastawienie. Kolor ma inspirować do odważnych zmian, pobudzać kreatywność i wnosić nową energię.

 

Very Peri już pojawia się na wybiegach najsłynniejszych projektantów, zatem nie może go zabraknąć w naszych garderobach. Warto postawić na dodatki takie jak torebka, kolczyki czy lakier do paznokci. Wbrew pozorom subtelny fiolet jest barwą bardzo uniwersalną o czym może przekonać się każdy.

 

Kolor Roku 2022 będzie dominować także we wnętrzach. Warto wykorzystać go w nowoczesnych minimalistycznych aranżacjach jak również bardziej klasycznych. Barwa ta mocno ożywi stonowane beżami i pastelami wnętrza dodając im charakteru.

 

Ponieważ społeczeństwo nadal uznaje kolor za kluczową formę komunikacji oraz sposób wyrażania emocji, złożoność tego nowego czerwonego fioletu nasyconego niebieskim odcieniem podkreśla ogromne możliwości, które przed nami stoją. Very Peri prezentuje odważne ale i radosne podejście do życia, zachęcając przy tym do twórczej ekspansji i osobistej pomysłowości. 

Zobacz