PIĘKNE ZAPACHY W DOMU – JAK ZACHOWAĆ JE NA DŁUŻEJ?

Każdy z nas zapewne niejednokrotnie używał świec zapachowych. Wielu wykorzystuje je na co dzień, szczególnie chętnie w sezonie jesienno-zimowym, ale czy tak naprawdę wiemy co zrobić by świece cieszyły nas swoim zapachem odpowiednio długo?

1. CZAS PALENIA
Wydawać by się mogło, iż palenie świec zapachowych to nic trudnego. Wielu z nas kupuje świecę zapachową, zapala knot by po kilku chwilach cieszyć się wyjątkową wonią unoszącą się w pomieszczeniu. Bardzo często po kilkudziesięciu minutach usatysfakcjonowani aromatem gasimy świecę, aby powrócić do niej za jakiś czas. Okazuje się, iż bardzo ważne jest aby świece zapachowe palić przez około 3-4 godziny za każdym razem. Jest to kluczowe, gdyż wosk wypala się równomiernie od środka aż do brzegów szklanki nie tworząc przy tym efektu ‘’tunelu’’, który wygląda mało estetycznie. Należy pamiętać również o tym, że zbyt długi czas palenia także nie jest wskazany. W przypadku palenia świecy powyżej 5 godzin istnieje ryzyko, iż wosk roztopi się bardzo głęboko do samego dna szklanki, powodując przesunięcie się knota w niepożądaną stronę.

2. PIELĘGNACJA KNOTA
Kto z nas pomyślał o tym, żeby w jakiś sposób pielęgnować knot świecy? Zazwyczaj palimy świecę, gasimy by po jakimś czasie rozpalić ją na nowo. Aby prawidłowo eksploatować świece zapachowe konieczne jest przycinanie knota przed każdym paleniem na długość max 5 mm. Dzięki temu uzyskamy efekt równego, spokojnego i regularnego płomienia, a aromat roztopionego wosku będzie silny i niezakłócony.  Co więcej, po długim paleniu na knocie tworzy się osad z wosku w kształcie ‘’grzyba’’, przez co świeca dymi i pali się nierównym płomieniem. Dzięki regularnemu przycinaniu unikniemy kopcenia, a co za tym idzie zanieczyszczenia szklanki sadzą, którą później bardzo ciężko usunąć.

3. GASZENIE ŚWIECY
Większość z nas gasi świece zapachowe poprzez zwykłe zdmuchiwanie. Kto by pomyślał, żeby robić to  w inny sposób? Zdmuchiwanie palącej się świecy niesie ze sobą ryzyko okruszenia knota i zanieczyszczenia wosku. Poza tym, knot będzie jeszcze dymił przez kilkanaście minut, a pomieszczenie wypełni nieprzyjemny zapach spalenizny. Innym sposobem gaszenia świecy jest przykrycie palącej się świecy wieczkiem i zduszenie płomienia, lub wykorzystywanie specjalnie do tego przeznaczonych gasideł.

4. UMIESZCZENIE ŚWIECY
Wbrew pozorom świece zapachowe są wrażliwe na światło oraz temperaturę, dlatego aby świeca cieszyła nas swoim aromatem odpowiednio długo, niezbędne jest prawidłowe jej przechowywanie. Przede wszystkim, świece należy trzymać z dala od światła słonecznego, które skutkuje przebarwieniem oraz odkształcaniem się wosku. Ponad to, konieczne jest unikanie miejsc takich jak korytarze, miejsca przy oknach czy wywietrznikach, gdzie świeca narażona jest na przeciągi oraz intensywną cyrkulację powietrza, przez co będzie wypalać się szybciej. Ważne jest również, aby świeca nie stała zbyt blisko okna lub ściany, co może skutkować jednostronnym wypalaniem wosku.

Stosowanie się do przedstawionych powyżej wskazówek dotyczących palenia świec zapachowych, z pewnością pozwoli dłużej cieszyć się ich pięknym wyglądem oraz zapachem.
Zachęcamy do zapoznania się z zasadami palenia świec umieszczonymi na naszej stronie: https://www.bispol.pl/bezpieczenstwo/abc-uzytkownika

Zobacz