ROLA ŚWIEC W NASZYM ŻYCIU

Świece towarzyszą nam już od kilku tysięcy lat. Początkowo były stosowane jako główne źródło światła ale z biegiem czasu ich rola zaczęła ewoluować. Po chwili zapomnienia, związanej z wynalezieniem żarówki, ponownie zaczęły zyskiwać na wartości i stały się coraz bardziej popularne wśród kupujących. 

Najprawdopodobniej, inspiracją do powstania świecy była pochodnia. Ludzie zaczęli poszukiwać rozwiązania, które umożliwiłoby uzyskanie mniejszego oraz bardziej mobilnego źródła światła. Włókna lniane przestano oblewać olejem na rzecz wosku pszczelego, stopniowo tworząc walec z zatopionym w środku knotem. Przełomem historycznym było wynalezienie stearyny, której niski koszt produkcji, pozwolił uczynić świece ogólnodostępnymi. Jeszcze w tym samym wieku pojawiły się świece parafinowe, znane nam do dnia dzisiejszego.

Obecnie, świece są produkowane w różnych kształtach, kolorach i zapachach. Mimo, iż z jednej strony zostały zdominowane przez elektryczność i nie pełnią już tak funkcjonalnej roli na co dzień, to z drugiej strony nadal są nie do zastąpienia w niejednej sytuacji. 

Przede wszystkim, świece są ważnym elementem dekoracyjnym w każdym domu. Ze względu na ich ogromną różnorodność, możemy w łatwy sposób udekorować pomieszczenie i dostosować je do własnych potrzeb oraz pory roku. Nie tylko pięknie wyglądają ale także nadają charakteru. Migotanie rozpalonych świec wprowadza wyjątkową atmosferę i nadaje klimatu. To doskonały pomysł na wszelkie uroczystości i celebrowanie ważnych momentów.  Zapalamy je na tortach urodzinowych, towarzyszą nam na ślubie, spotkaniu ze znajomymi czy przy romantycznej kolacji. Chętnie używamy ich do wykończenia aranżacji pokoju dziennego, sypialni, łazienki a nawet na balkonie i w ogrodzie.

Świece zapachowe to idealny sposób na uwolnienie przyjemnego aromatu w całym wnętrzu. Na rynku występują również takie zapachy, które w skuteczny sposób mogą  eliminować te niepożądane. Przebywanie w otoczeniu palącej się świecy sprawia, że rozchodzący się aromat działa odprężająco i zwiększa uczucie komfortu. Świece zawierające w swoim składzie olejki eteryczne, pozwalają również uspokoić i poprawić koncentrację. Dzięki znajomości właściwości olejków w nich zastosowanych, możemy odpowiednio dobrać zapach do swoich potrzeb. Asortyment oferowany przez Bispol jest niezwykle szeroki, dzięki czemu można wybierać spośród licznych aromatów kwiatowych, owocowych czy świątecznych. 

Oprócz funkcji użytkowej, dekoracyjnej i relaksacyjnej, świece mogą być również świetnym pomysłem na niebanalny prezent. Zapakowane w piękne dekoracyjne pudełeczko na pewno ucieszą każdą obdarowaną osobę. Jest to doskonały pomysł na podarunek zarówno dla kobiety jak i mężczyzny. Ponadto możemy również sprawić radość sobie - gdy po ciężkim dniu potrzebujemy odrobiny odprężenia, chwili dla siebie z książką. 

Współcześnie rola świec ma zatem ogromne znaczenie niemalże dla każdego. Stanowią one nie tylko dekorację wnętrz ale także pozwalają na zaakcentowanie przytulnej, domowej atmosfery. Dodatkowym atutem jest niewątpliwie unoszący się zapach, dlatego tak chętnie po nie sięgamy.

Zobacz