ŚWIĘTO ZMARŁYCH - CZAS ZADUMY

Zgodnie z polską tradycją Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest 1 listopada. To czas, kiedy w szczególny sposób pamiętamy o naszych bliskich zmarłych. Przygotowania do tych dni najczęściej poczynamy już w październiku. Wtedy to wraz z rodziną odwiedzamy cmentarze, po to, aby przygotować groby na to wyjątkowe święto. Przy grobach składamy kwiaty i palimy znicze. Chcemy by w tym czasie, groby prezentowały się jak najlepiej. Zatem jak przygotować groby i jakie wybrać znicze, aby upamiętnić naszych bliskich?

Jakie kwiaty wybrać na grób naszych bliskich?
Kwiaty, które składamy na grobach, są oznaką naszej pamięci i miłości. Dzień Wszystkich Świętych jest to święto, kiedy możemy przypomnieć im
o naszej miłości. Najczęściej wybierane są chryzantemy – symbolizują one nieśmiertelność duszy. Inne popularne kwiaty to lilie, które symbolizują czystość, niewinność, niebiańską szczęśliwość. Bardzo ładnie będą prezentować się wrzosy. Zarówno chryzantemy oraz wrzos, postawione w doniczce na długo zachowają swoją świeżość, można je podlewać, dopóki nie przyjdą przymrozki. W wazonie efektownie będą prezentowały się sztuczne róże, goździki, storczyki. Najczęściej wykonane są z takich materiałów, że nie jest łatwo odróżnić je od żywych kwiatów.

Niezależnie od tego, czy będą to kwiaty żywe, czy sztuczne warto postawić na stonowane kolory. Liczy się też przede wszystkim jakość, a nie ilość. Ciekawym rozwiązaniem będzie również wykonanie stroiku lub wieńca. Do dekoracji możemy użyć zarówno kwiatów żywych, jak i sztucznych. Oprócz kwiatów stroik lub wieniec możemy udekorować gałązkami igliwia, szyszkami, ozdobną trawą oraz owocami. Pamiętajmy, by wiązanka dopasowana była do wielkości grobu. Warto sprawić, aby ten szczególny czas był pięknym okazaniem hołdu kochanym osobom poprzez wyciszenie i modlitwę o ich dusze.

Jakie znicze wybrać na grób naszych bliskich? 
Znicze oraz lampiony są symbolem szacunku i pamięci o zmarłej osobie. Światło zniczy wprowadza w klimat refleksji i wyciszenia. To jaki znicz wybierzemy, zależy wyłącznie od naszych upodobań. Obecnie rynek oferuje bogaty asortyment. Możemy wybierać wśród zniczy szklanych dużych oraz małych. Mogą to być znicze typu latarnia, które delikatnie emitują przepływ światła. Ładnie prezentują się te, które posiadają dodatkowe zdobienia np. w postaci aplikacji krzyża. Wybierając duże formy, warto postawić na bogaty kształt szkła. Taki znicz na grobie będzie prezentować się niezwykle efektownie. Tutaj warto wybrać znicze z Kolekcji Premium. Posiadają niepowtarzalne wzornictwo oraz unikalny efekt tęczy. Ich geometryczny kształt efektownie rozprasza światło. 

Jak dopasować wkład do znicza?
Wkłady do zniczy stanowią niewątpliwie jego centrum. By znicz spełniał swoje walory użytkowe, należy właściwie dopasować do niego wkład. Liczy się tutaj zarówno wysokość wkładu oraz jego średnica. Zbyt wysoki wkład spowoduje zasłonięcie otworów kapturka, a w rezultacie jego zgaszenie. Zbyt niski może spowodować okopcenie wewnętrznych ścian znicza. Straci więc on na swoich walorach estetycznych. Niski wkład ze źle dobraną średnicą spowoduje jego niestabilność, może to przyczynić się do jego przechylenia, nadtopienia tuby oraz wylania zawartości wkładu do środka znicza. Kolejnym aspektem jest dobór czasu palenia. W zależności od wielkości znicza zapewniamy jego palenie od jednego dnia do ponad tygodnia. Informacje dotyczące czasu palenia umieszczane są na widocznej na wkładzie etykiecie. Dla większości Polaków, Dzień Wszystkich Świętych jest bardzo ważnym świętem religijno-rodzinnym. To czas pamięci, refleksji i zadumy. Okazja do poznawania swojej historii oraz podtrzymywania relacji międzyludzkich.

Zobacz