W JAKI SPOSÓB PRZYGOTOWAĆ NAGROBEK NA ŚWIĘTO ZMARŁYCH?

Wielkimi krokami zbliżamy się do Dnia Wszystkich Świętych, podczas którego zgodnie z polską tradycją w szczególny sposób pamiętamy o naszych bliskich zmarłych. Przygotowania do tego wyjątkowego dnia w wielu rodzinach rozpoczynają się na kilka dni przed tym świętem. Dlatego z myślą o tym podpowiadamy jakie znicze wybrać oraz w jaki sposób odpowiednio dobrać do nich wkład, aby nasz nagrobek prezentował się wyjątkowo w tym szczególnym czasie.

Znicze oraz lampiony są symbolem szacunku oraz pamięci o zmarłej osobie. Ich światło nierzadko wprowadza nas w klimat nostalgii i przemijania. Ukazują one naszą więź z osobą, której już z nami nie ma, dlatego warto wybrać takie znicze, które tą więź odzwierciedlą. Obecnie na rynku istnieje szeroka gama zniczy, które różnią się materiałem, rozmiarem,  wzornictwem oraz efektami kolorystycznymi, dlatego każdy z nas z pewnością odnajdzie coś dla siebie. W tym sezonie w dalszym ciągu popularne są znicze z tzw. efektem tęczy lub efektem rozlanej benzyny, które w piękny sposób odbijają promienie słoneczne, nadając zniczowi dodatkowego piękna. Duży rozmiar oraz bogata forma takiego znicza dodatkowo wzbogacają taki znicz, co widoczne jest poniżej.

W obecnym sezonie do łask wracają znicze kolorowe, których w ostatnich latach na cmentarzach pojawiało się zdecydowanie dużo mniej. Wśród zniczy w wydaniu kolorystycznym królują przede wszystkim delikatne odcienie szarości, bordu oraz żółci. Na ich popularność wpływa fakt, że mogą one idealnie współgrać z zakupionymi przez nas dekoracjami kwiatowymi. Na cmentarzach nie zabraknie też nieprzemijających zniczy bezbarwnych oraz czerwonych.

Znicze - jakie wybrać?
Wybór znicza na nagrobek zależy przede wszystkim od naszego gustu. Przy jego wyborze warto jednak zwrócić uwagę na całokształt dekoracji nagrobka, aby dobrane znicze komponowały się z kolorystyką zakupionych kwiatów. Jeśli nie mamy możliwości odwiedzenia grobu w najbliższym czasie od Dnia Wszystkich Świętych, dobrym rozwiązaniem będzie wybranie dużych zniczy, które ozdobią nagrobek widocznym światłem przez kilka kolejnych dni. W przypadku dużych zniczy warto postawić na bogatą formę szkła, która wzbogaci wizualnie wygląd nagrobka. Wybierając kilka małych lub średnich zniczy, zamiast jednego lub dwóch dużych, zapewnimy z kolei delikatne, przyjemne światło, dające najpiękniejszy efekt w szczególności nocą. 
Biorąc pod uwagę czynniki pogodowe lepiej sprawdzą się z pewnością znicze szklane z kapturkiem, które pomimo wiatru lub opadów deszczu zapewnią niegasnący płomień światła. Jeśli jesteśmy z kolei miłośnikiem tradycji i cenimy sobie powrót do przeszłości warto wybrać znicze otwarte. Niemniej jednak pamiętać należy, że nie sprawdzą się one podczas wietrznej lub deszczowej pogody.

Jak dobrać właściwie wkład do zniczy?
Wkłady stanowią niewątpliwie serce zniczy, które rozświetlają nagrobki naszych bliskich. Aby znicz mógł spełniać swe walory użytkowe należy dobrać do niego odpowiedni wkład. Jak tego dokonać? Pierwszym kryterium jakie powinniśmy wziąć pod uwagę jest właściwe dopasowanie wkładu do znicza, zarówno pod względem wysokości, jak i średnicy. Wkład nie powinien być ani zbyt niski ani zbyt wysoki względem znicza. Zbyt niski wkład, czyli taki który nie sięga górnej krawędzi znicza, może powodować okopcenie wewnętrznych ścian znicza, przez co znicz utraci swe walory estetyczne. Co więcej, wykorzystanie zbyt niskiego wkładu powoduje jego niestabilność wewnątrz znicza, a tym samym prowadzi do nadpalenia, bądź przetopienia się tuby wkładu, w niektórych wypadkach również do wylania się zawartości wkładu do wnętrza znicza. Zbyt wysoki wkład (wystający powyżej krawędź znicza) spowoduje natomiast zasłonięcie otworów kapturka, a co za tym idzie odcięcie dopływu tlenu i samoistnego zgaszenia płomienia. Ważnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego wkładu jest również średnica wkładu, która powinna zostać dopasowana bezpośrednio do średnicy otworu w zniczu. Tak dobrana średnica zapewnia stabilność wkładu, który umieszczony centralnie wewnątrz znicza sprawia, że wkład ulega równomiernemu wypalaniu. Nieodpowiednio dobrana średnica wkładu może spowodować przechylanie się wkładu, powodując tym samym okopcenie lub zabrudzenie znicza. Dobierając wkład poprzez uwzględnienie powyższych czynników możemy kolejno skupić się na czasie palenia wkładu. W zależności od rozmiaru znicza, dobrany do niego wkład może zapewnić palący się płomień od kilku dni do ponad tygodnia. Informacje o długości palenia wkładu umieszczane są w widoczny sposób na etykiecie, dlatego jego odnalezienie na produkcie nie powinno stanowić większego problemu.

Zobacz