WPŁYW ŚWIEC NA ZDROWIE

Zapewne każdy z nas niejednokrotnie zastanawiał się nad tym czy palenie świec ma wpływ na nasze zdrowie. Jest wiele teorii na ten temat. Warto zapoznać się z przeprowadzonymi badaniami oraz opiniami naukowców. Magazyn Women’s health, będący lifestylowym poradnikiem dla aktywnych kobiet, opublikował ciekawy artykuł dostarczający wiedzy w tym zakresie.

Świece to obecny trend na rynku. Są elegancką dekoracją, tworzą nastrój a dodatkowo wypełniają wnętrze ulubionym zapachem. Często wręczamy je swoim bliskim jako upominek z różnych okazji. Sprawdźmy zatem co mówią eksperci na temat ich bezpieczeństwa.

Zacznijmy od tego, iż współcześnie jesteśmy otaczani przez różne substancje chemiczne w większości produktów przemysłowych. Zawsze należy jednak zwracać uwagę na ich ilość. Alergolog Karin Pacheco z National Jewish Health jest zdania, że jeśli nie palimy wielu świec na małej przestrzeni bez wentylacji, to poziom stężenia wdychanych chemikaliów jest bardzo niski. Paląc świece należy przede wszystkim zwrócić uwagę na symbole bezpieczeństwa umieszczone na etykietach bądź kartonikach. Znajdują się tam m.in. informacje dotyczące wentylacji pomieszczenia.

Świece wykonane z parafiny mogą wytwarzać formaldehyd, benzen i aldehyd octowy - są to jednak niewielkie ilości tych związków. Tak więc świeca technicznie wydziela chemikalia, lecz badania wykazały, że nie są one w stanie powodować jakichkolwiek problemów zdrowotnych ze względu na ich stężenie. Podobnie jak w przemyśle perfumeryjnym, tak i przy produkcji świec może zdarzyć się, iż będziemy odczuwać podrażnienie. Jest to jednak rezultat wykorzystania aromatów, czyli reakcja tylko i wyłącznie na zapach.

Dr Nikaeta Sadekar toksykolog i starszy naukowiec w Instytucie Badawczym Materiałów Zapachowych uważa, iż stężenie substancji chemicznych w świecach jest tak znikome, że nie są one w stanie zaszkodzić środowisku. Związki węgla powstające po odpaleniu świecy w połączeniu z powietrzem odparowują niemal natychmiast. Zatem zwykły konsument palący świece zgodnie z zaleceniami producenta praktycznie nie ma żadnego negatywnego wpływu na otoczenie.

Jak bezpiecznie używać świec?
Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, najważniejszym wyznacznikiem bezpieczeństwa użytkowania świec jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Każdy płomień, zarówno świecy jak i ten z kominka, wymaga odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Pamiętaj również o tym, by zawsze przycinać knot świecy. Zbyt wysoki powoduje dymienie, czarny osad na szkle oraz niekontrolowane płomienie, które nie wyglądają estetycznie.

Zobacz